Geçtiğimiz yılın Ocak ayında e-ticaret için gümrük muafiyetinin 30 eurodan 22 euroyadüştüğünü sizlere aktarmıştık. Geçtiğimiz günlerde ise Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, 2018 yılında Çin üzerinden ülkemize 26 milyon mektup gönderildiğini ve mektupların içindeki ürünlerden herhangi vergi alınmadığını dile getirmişti.

ürünlerden vergi alınabileceğinin sinyallerini de veren Albayrak, kendi yerli ekonomimizi desteklemek ve adımlar atmak zorunda olduğumuzun da altını çizdi. Sputniknews‘ün paylaştığı bilgilere göre 20milyar TL‘yi bulan kayıt dışı ticaretin vergilendirilmesi için 3 aşamalı bir planüzerine çalışılıyor.

Bu planlardan en önemlileri ise 22 euronun altındaki satışlara uygulanan vergi muafiyetinin kaldırılması ve bireysel ithalat ile kurumsal ithalat arasındaki vergi farkı minimize edilmesi olarak ön plana çıkıyor. Henüz 22 euronun altındaki satışlara uygulanan vergi muafiyetinin kaldırılmasıile ilgili resmi bir karar alınmadı fakat bu ürünlere dolaylı olarak vergi uygulamaya başlanmış gibi görünüyor.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın yaptığı açıklamalardan günler sonra yurtdışından yapılan alışveriş yapan kişilerin karşısına gümrük sunum ücreti ve damga vergisi gibi ibareler çıktı. Gümrük sunum ücreti ve damga vergisinin hayatımıza girmesi ile birlikte konu ile ilgili Twitterüzerinden pek çok Tweet atıldığını da belirtelim.

5,20 TL ücret alınacak!

Kısacası Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın açıklamalarından çok kısa bir süre sonra yurt dışından alınan, zarfların içinde gelen ve gümrüğe takılmayan ürünlerine dolaylı olarak bir vergi gelmiş oldu. 5,20 TL olan ücretlendirme gümrük sunum ücreti ve damga vergisi olarak alınacak.

Ağırlığı 2 kg’nin altında olan ve gümrüğe takılmayan her ürün için 4,50 TL gümrük sunum ücreti ve 0,70 TL gümrük vergisi olmak üzere toplamda 5,20 TL ücret ödenecek. En fazla 22 euroya kadar yurt dışından satın alacağınız her ürün için 5,20 TL ödeyeceğinizi de belirtelim.Kısacası değeri 5,20 TL’nin altında olan ürünler için bile 5,20 TL gümrük sunum ücreti ve damga vergisi ödeyebilirsiniz. Dr. Ozan Bingöl‘ün paylaştığı bilgilere göre bu bedel, gümrük memurunun şüphesini gidermek için postanızı kontrol etmek için harcadığı emeğin karşılığı dedi.

Yazan: Umut Günek

Kaynak: webrazzi