Dünyanın koruma altına alınan 100 dağı arasında yer alan Babadağ’ın eteklerinde, endemik bitki çeşitliliği, yaban hayatı ve 200 metrelik koyuyla, özellikle genç seyahat severlerin tercih ettiği Kabak Koyu, Fethiyemerkeze 33 km uzaklıkta.

Türkiye’de ender rastlanan bir jeolojik yapıya sahip olan Kabak Koyu, üç tarafı dağlarla çevrili, kanyon biçimindeki derin bir vadi ve bu vadinin denize açılan çakıllı kumsalından oluşuyor.

Kabak Koyu, Fethiye

Eşsiz görünümünün yanı sıra, doğal hayatı korumak için büyük oteller yerine kamp alanları ve ağaç evlerin kurulduğu Kabak Koyu, dünyanın en iyi trekking parkurlarından biri olarak kabul ediliyor. 513 km uzunluğundaki Likya Yolu, Kabak Koyu’ndan geçiyor.

Fethiye gezilecek yerler listesindeki Kabak Koyu, yüksek kayalar, akarsu ve deniz ile çevreli konumuyla, izole kalarak, bitki ve hayvan türleri bölgeye özgü hale gelerek diğerlerinden ayrı olarak evrimleşmiş bir bölge. Kelebekler Vadisi’ne ismini veren kaplan kelebekleri de burada da yaşayan endemik türler arasında.

Dik yamaçlardan aşağıya yürüyerek, ciplerle ya da dolmuşla ulaşılabilen Kabak Vadisi, 1987’ye kadar tamamen bakir bir bölgeydi. Kabak Koyu’na ilk yerleşen gezgin Turan Pirendeoğlu, aynı zamanda vadinin ilk yerleşimi olan Turan Kamp’ın da kurucusu.

Kabak Koyu halen, şehir yaşamının karmaşasından, görüntü ve ses kirliliğinden uzaklaşmak, doğaya yakın olmak isteyenler için mükemmel bir inziva ortamı sunuyor. Hem dokunulmamış güzelliği hem de antik özellikleriyle dünyanın en özel bölgelerinden Kabak Koyu’nu her yıl yerli yabancı yüzlerce kişi ziyaret ediyor.

Alabildiğine sessiz doğal ve bakir, birinci derecede doğal sit alanı olan Kabak Koyu’nda doğa, hamak ve deniz üçlüsünün yanı sıra ağaçlardaki sincapların fotoğraflarını çekebilir, geceleri ağustos böceklerinin şarkılarına eşlik edebilirsiniz.

Kabak Koyu’nun 200 metrelik kumsalı, cam gibi turkuaz denizin keyfini çıkarmak için muhteşem bir yer. Çam ve ardıç ağaçlarından oluşan ormanlarıyla doğanın huzur için bir araya getirebileceği her şeyin mevcut olduğu koyda yapılabilecek en güzel aktivitelerden biri de şüphesiz doğa yürüyüşü.

Kabak Koyu yeme ve içme

Kabak Koyu’nda başta Turan Kamp olmak üzere, kamplarda her çeşit yemek genellikle açık büfe olarak veriliyor ve ekmekler de kendileri tarafından yapılıyor. Gün içinde yöreden toplanan ada çayı, kekik, defne gibi bitkilerle hazırlanan bitki çaylarını içebilirsiniz.

Kabak Koyu otel fiyatlarına hemen her tesiste kahvaltı da sunuluyor. Kabak Koyu’nda her şey dahil sistemle çalışan bir tesis yok, ancak bazı otellerin tam pansiyon konaklama seçenekleri mevcut.

Kabak Koyu konaklama

Kabak Vadisi’nde birden fazla kamp alanı, ağaç ev, çadır alanı, çadır pansiyon çevre köylerde de ilginç konseptli yoga ve meditasyon oteli bulunuyor. Doğayla iç içe olmak isteyenlerin tercih edebileceği bir yer olan Kabak Koyu, ağaç evlerde konaklamak için bire bir.

Birinci derecede doğal sit alanı ve 3. derecede tarihi sit alanı olan koyda, alışılagelmiş tatil anlayışının dışında tamamen doğal bir ortamda tatil yapabilirsiniz. Kabak Koyu otelleri, daha çok bungalovlardan oluşuyor. Diğer yandan çadırınızı kapıp gelebileceğiniz gibi çadırı olmayanlar için de Kabak Koyu’nda içinde duş ve tuvaleti bulunan birçok kamp alanı var.

Çadır veya bungalov seçenekleri bulunan kamp alanları koyun ilk kampı olan Turan Camping’in yanı sıra, Shambala, Dervish Lodge, Kabak Naturel Life, Gemile Kamp, Shanti Garden Camping, Reflections ve Kabak Naturel Life de oldukça güzel ve şirin yerler. Kamp alanlarının hemen hepsi de güler yüzlü misafirperverliklerini sunuyor.

Kamp ücretleri ise sezona göre değişse de genellikle oldukça makul fiyatlara konaklayabilirsiniz. Bu fiyata sabah kahvaltıları da dahil olmakla birlikte çoğunlukla akşam yemekleri de bulunuyor. Sakin tatil arayanların en ideal adresi olan Kabak Koyu’ndaki kamp alanlarında oldukça sıcakkanlı bir dayanışma var.

Kabak Koyu’na nasıl gidilir

Kabak Koyu, Fethiye’ye 33 km, Ölüdeniz’e 17 km, Kelebekler Vadisi’ne 4 km mesafede yer alıyor. Faralya Köyü’nün Kabak Mahallesinden yaklaşık 20 dakikalık bir yürüyüşle veya Ölüdeniz’den kalkan Faralya dolmuşlarıyla ya da yakın bir koydan kiralayacağınız tekneyle de gidebilirsiniz. 

Faralya Dolmuşları 07.00-19.00 saatleri arasında her saat başı Fethiye merkezden Kabak Koyu’na hareket ediyor. Dolmuşların son durağı ise Kabak Koyu’nun hemen başında yer alan Last Stop Cafe.

Ölüdeniz’den Kabak Koyu’na yaklaşık 15 dakika sürüyor. Last Stop Cafe’den aşağıya servis yapan dolmuşlar var. Patika oldukça iyi düzenlendiğinden yürüyerek de inilebilir.

Hava yolu ile Dalaman Havaalanı’ndan HAVAŞ otobüsleri ile son durak olan Fethiye Otogar’a gelip buradan otogarın hemen dışından kalkan Faralya (Kabak) dolmuşlarına binebilirsiniz.

Kabak Koyu da olmak

1. Kelebekler Vadisi

Kelebekler Vadisi, etrafı 350 metreye ulaşan dik kayalıklarla çevrili, Ölüdeniz’den 5 km uzaklıkta yer alan cenneti andıran bir doğal güzellik. Adını barındırdığı 80’den fazla kelebek türünden alan vadi, çevresindeki dağlar nedeniyle çevreden izole konumda. Vadiye teknelerle ulaşılabiliyor.

2. Faralya Köyü

İngiltere’nin dünyaca ünlü gazetesi The Times’ın, Türkiye’de bulunan 6 gizli cennet arasında saydığı Faralya Köyü, Kabak Koyu’na yaklaşık 20 dakikalık yürüme mesafesinde yer alıyor. 40 km’lik bir alana yayılan ve deniz kıyısından birkaç yüz metre tepeye kurulan Faralya’nın resmi ismi Uzunyurt Köyü. 

Doğa ve köy turizmi bakımından Fethiye’nin en önemli bölgesi olan Faralya Köyü, eşsiz konumuyla Kelebekler Vadisi ve Ölüdeniz’e hâkim bir lokasyonda bulunuyor. İnsanları hayrete düşüren güzelliğiyle uçsuz bucaksız uzanan deniz manzarası, nefes kesen gün batımı renkleri, zengin bitki örtüsü, dimdik ayakta duran vahşi dağları ile ziyaretçilerine dudak ısırtıyor. 

3. Ölüdeniz

Fethiye’ye 17 km uzaklıkta yer alan ve baştan çıkarıcı güzelliğe sahip Ölüdeniz, adı gibi fırtınalı havalarda bile sakin kalan suyu ve güzeller güzeli Belcekız Plajı ile cennetten bir köşe. 

Kabak Koyu’na oldukça yakın olan Ölüdeniz, turkuaz rengi denizinin berraklığı ve kumsalı ile kıyılara kadar uzanan yemyeşil çam ormanlarının içinde zümrüt gibi parlıyor.

4. Antik Likya Yolu 

Dünyanın dört bir yanından ziyaretçi ağırlayan Antik Likya Yolu, Fethiye’nin kaya mezarlarından başlayarak Demre ve Antalya’ya kadar uzanıyor. Patikaların üzerine yerleştirilen yön levhalarını izleyerek Babadağ’ın eteklerinden Faralya Köyü’ne ulaşıyor. Faralya’dan sonra yürüyüş Kabak Koyu’nun turkuaz sularına doğru devam ediyor.

Haber: Umut Günek

Kaynak: yolda olmak